2019. március 8., péntek

Az idei kedvenc: "A kedvenc", avagy oscarleső

Éppen egy éve a tavalyi díjesős filmnél hagytam abba blognaplóm írását. Ideje tehát az idei apropóján feljegyeznem, hogy labilitása okán döntésképtelen karaktert alakítani a legnehezebb színészi feladatok egyike, különösen akkor ha királynő az illető. Nos ez sikerült maradéktalanul Olivia Colmannak, "A kedvenc" című, az év filmjének tartott szuper moziban. Persze a másik 2 szereplő sem piskóta: Emma Stone és Rachel Weisz éppen, hogy a királynő labilitását kihasználó "karriert építő" ellenpélda. A Sir Winston Churchill emlékirataiból (felmenői levelezése a forrás) és a brit történelmi tényekből építkező nagyszerű "revü" úgy lesz maradéktalanul művészi alkotás, hogy egyszerre élvezhetjük a helyzetekben bontakozó, nem kevés humorral és iróniával átszőtt pszichodrámát káprázatos környezetben. A korhűséghez mindezek mellett Vivaldi zenéje is hozzájárul és tökéletes hangulatát is kapjuk a felsejlő 18. századnak. Kötelező mozi leginkább felnőtteknek, maradéktalan filmélmény ! 
E szösszenetet még a díjeső előtt jegyeztem fel. Hasonlóan amint a tavalyi díjazottat is korábban mint kategóriák jelöltjét nézhettem hazai moziban.

Maria Callas: A sors

"A sors az sors, nincs kiút" (Callas)
Élete (és hangja) romjain kapja a legnagyobb tiszteletet és szeretet rajongóitól. Végtelenül hálás is ezért, talán mert privát életében ez elkerülte. "Azért rajongtak, amit hallani szerettek volna"-mondja kegyetlen őszinteséggel. Sokszor elhangzott már, görög sorstragédia is ami e mondata mögött van.
Megindítóan igaz lett Tom Volf dokumentumfilmje, amelyben az elmúlt század korszakos operadívájának valódi arcát igyekszik bemutatni.

A David Frost-os „Maria by Callas” televízió interjú köré épített film, -miközben színesben is (végre) elénk tárja azt a kevés mozgóképrészletet ami a díva felvételeiből ránk maradt- egy varázslatos hang történetének mozzanataiba vezet el bennünket. Az utolsó fejezetből azonban tapintatosan elhallgat, itt már csak a rajongás képeit látjuk.

Számomra felemelő élmény volt újra végigmenni legszebb felvételei során: az első Normától a párizsi koncert "vöröséig" és tovább a londoni Toscáig. Páratlan, eddig nem látott dokumentum részletekkel karrierje és élete pillanataiból. Érdekes magánlevél részletek, közülük szeretett tanára Elvira Hidalgo számára írottak a legőszintébbek.
A film legmegindítóbb perceiben, amikor magánéleti béklyóit végre ledobva "szabadságában", (ahogyan fogalmazott az interjúiban) az Habanerát énekli Bizet Carmen című művéből. A "bel canto" énekesnő, ahogyan magát, énekművészetének summáját megfogalmazta :