2016. november 13., vasárnap

Vincent van Gogh, mágia

    Volt egy pointillizmus kiállítás az Albertinában amely reveláció volt számomra. Soha nem látott festményekkel, kevésbé ismert ám nagyszerű festőkkel és kitekintéssel Mondrian, Picasso, Carra és Paul Klee művészetéig. A látás, a művészetek igazi és felemelő ünnepe. Mindemellett egy pontosan kidolgozott, következetes, ám ugyanakkor érzéki világ tárult fel előttem.

        Mégis Van Gogh vibráló képei szólítottak meg igazán:
Ezt a képét élete utolsó előtti évében a rácsain keresztül kitekintve öntötte vásznára a Saint-Rémy intézetben egy májusi délutánon. A természet vad pompája tárul fel ahol ugyan világít a levendula, dőlnek az íriszek, a rideg párizsi kékkel vonalkázott vegetáció mégis vérontásra készül. A kép közepén mint mérges kígyók, sziszegve emelkednek fel a fatörzsek, hogy tombolva bomolhasson ki rajtuk buja vegetáció. Minden vibrál és ingadozik. Egyszerre szépséges és titokzatos, vágyakkal és fájdalommal terhes. Megszólít, torkon ragad és nem enged.



(Saint-Rémy, menedék. 1889.május, 91,5X72 cm olaj, vászon, jbl: Vincent, Kroller-Müller Muzeum Otterlo/Holland)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése