2017. július 31., hétfő

Antonioni emlékére: a gyár mint metafora


      Gyerek és kamaszkorom  emlékképei  sok évtized elteltével is tesznek fel kérdéseket. 

  Kúriaszerű idilli házunk a gyár árnyékában, utóbbi sistergő-süvítő zajával tépázta átlagos mindennapjainkat. Szorongást, félelmet gerjesztő vezetékei, monstrum, eget záró épületidomai telepedtek álmos vidéki délutánokra. Nem óvtak amint a környező természet szelíd fái, buja vegetációja, hanem figyelmeztettek. Titkát letapogatni hívott a kamasz éveimbe beszivárgó folyóparti szörnyeteg minden  marcangoló hangja szusszanása és gőz emanációja. 

    A   Vörös sivatagot is Papa szombati mozijában láttam: mindig a gép mellett ülve hallhattam annak surrogását. Mennyire meghatározó mindaz amit gyerekkorunkban látunk-hallunk! Mennyi lenyomat, impresszió, gondolatfoszlány amelyet értelmezni hivatott az  emlékezet :





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése