2019. augusztus 19., hétfő

Once Upon a Time, best of Hollywood

 Érthetetlen fanyalgást olvastam előzetesben: aki nem akarja érteni/értelmezni a filmes utalásokat az kevesebbet lát benne valóban. Ahogyan a legfőbb ellenérv is elhangzik: a Sharon Tate story helye a filmben. Ha ezt nem látja "helyén" akkor nem sokat értett meg az egészből, mert éppen ez a sarokpontja a filmnek és Tarantino keserédes mondókájának, tehát semmiképpen sem mellékszál, ahogyan ezt számomra érthetetlenül többen leírták.
Profi munka a közel három órás ám egy percig sem unalmas film a maga precíz kidolgozottságával, a filmes áttűnésekkel, a film a filmben szerkesztéssel, bravúros vágásokkal, váltásokkal, remek zenével. Éppen a végén a kibontakozás előtt váltja a legnagyobbat, amikor átmegy egy tőle szokatlan narratív szerkezetbe, ettől lesz igazán hatásos az egész. Tarantino hihetetlen pontossággal adagol, a film végén kicsit úgy is éreztem személyesen nekem készített itt mindent.

Na és hőseink Leo és Brad: mindketten egyébként is kedvenceim a hollywoodi férfisztárok között, mély lélegzet és utánuk biztosan jön még persze kiválóság. Itt most mindketten tálentumuk legjavát adják, Leonardo DiCaprio a megcsömörlött színészt zárórája előtti megdöbbenésében (így még nem láttam férfiszínészt zokogni !) és Brad Pittet a végkifejletben a betépett, hatalmas figurával. Irritálóan giccses hawai inget kevés pasi tud így viselni amint Brad. Margot Robbie a fiatalabb nemzedék hölgyei közül is a kedvencem, különösen mióta I. Erzsébet királynő alakítását is láthattam.

....és még valami: a keserű pohár, a hippimozgalom és annak a filmbéli üzenete. Keserédes, nem, inkább kőkemény a kritika a marginalizálódásról és e helyzetükben mindenre képes emberekről. Mert miért is készített volna Tarantino a hatvanas évek végéről Hollywood tükrében egyszerre kökemény és mégis pátosszal teli filmkölteményt ? (pl. a hippitanya jelenet egyfajta "Volt egyszer egy vadnyugat " drámaparafrázis Tarantino módra)

Összetett a filmélmény, hihetetlenül erős a hatása, bőven marad még utána is értelmezni-filózni való.

Ui: a film 18 éven felülieknek fut, tényleg csak az nézze aki bírja és aki eddig is elfogadta Tarantino világát, hozzátéve, hogy a legkeményebb jelenetekben sem hagy bennünket a rendező humor nélkül.
Ezt a kritikát utólag olvastam, részben összecseng a saját véleményemmel ezért most ide biggyesztem : https://player.hu/kult/volt-egyszer-egy-hollywood-kritika/?fbclid=IwAR2jAossPP1a6octByogkJZjo9Apef_6Te9ecWHXZ5wZAR5XllwYzLw1wyg

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése